Ironické okienko: návrh kandidáta na Nobelovu cenu za ekonómiu

Autor: Michal Ježek | 24.11.2013 o 15:03 | (upravené 24.11.2013 o 15:23) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  522x

Tento blog som sa rozhodol napísať až dnes, lebo do včera platilo moratórium k druhému kolu volieb predsedov samosprávnych krajov. Najväčšou témou týchto volieb je úspech pána Kotlebu, čo nenecháva chladným ani mňa, ale pokúsim sa na túto skutočnosť zareagovať vlastným spôsobom. Pán Kotleba je nepochybne vizionár, ktorý prináša riešenia, ktoré sú jednoznačne iné, nekonvenčné a mimo hlavného prúdu. Konkrétne ma zaujal jeden jeho konkrétny návrh, ktorý predniesol v debate kandidátov na predsedu banskobystrického samosprávneho kraja, ktorú vysielala pred prvým kolom volieb televízia TA3(https://www.youtube.com/watch?v=Feeyj4g95lM). Tu pán Kotleba predstavil šokujúco jednoduchý návrh, citujem: "Práce pri tej údržbe ciest sa dajú namiesto jedného, 5x prelízingovaného a prepožičiavaného a najatého buldozéra za XY 100 tisíc eur riešiť 500 tisíc dlhodobo nezamestnanými ľudmi s krompáčmi, fúrikmi a lopatami, ktorí túto istú službu pre potreby samosprávneho kraja budú vykonávať." Tento výrok má dve roviny. V prvej kritizuje neefektívne používanie financií samosprávy a v druhej ponúka riešenie tohoto problému zároveň s vyriešením nezamestnanosti. A práve druhá časť výroku je kľúčová...

Po vypočutí inkriminovaného výroku som ostal v šoku. Ozaj, aké jednoduché a efektívne. Dve muchy jednou ranou. Ušetríme a ešte aj dáme ľudom prácu a vrátime im sľubované istoty. Geniálne z politického aj ekonomického hľadiska. Napadlo mi, že by však bolo potrebné túto revolučnú myšlienku doviesť do konca a použiť ju aj v iných sektoroch. Odstránenie strojov a priemyslu vo všetkých sektoroch by predsa prinieslo viac práce viacerým ľuďom. Možno všetkým ľuďom všade na svete. Vytvorme teda na základe tejto vízie novú šťastnú, post-industriálnu spoločnosť, kde nebude existovať nezamestnanosť.

Po dôkladnej úvahe a po uplynutí potrebného času(bolo morátórium) som sa rozhodol veľkolepú myšlienku pána ing. Mgr. Mariána Kotlebu oceniť, podľa môjho názoru, dôstojnou formou. A to takto:

 

 

Kráľovská Akadémia Vied

Stockholm

Sweden

 

Vážená Kráľovská Akadémia,

 

podávam návrh na udeľenie Nobelovej ceny za ekonomické vedy za rok 2014 ing. Mgr. Mariánovi Kotlebovi za jeho post-industriálny model ekonomiky a jeho aplikáciu na riešenie celosvetovej nezamestnosti.

 

s pozdravom

Michal Ježek

 

PS. Tento blog bol písaný ako irónia a recesia!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?