Mariánova dvestoročnica

Autor: Michal Ježek | 11.12.2016 o 3:34 | Karma článku: 4,64 | Prečítané:  481x

Ak by sa ambicióznosť politikov dala relevantne merať na základe ich plánov, Marián by bol na popredných miestach tohoto rebríčka...

V názve parafrázujem český film o básnikoch. V inkriminovanej scéne sa bavia dvaja sokovia v láske o svojich plánoch. Ten ambicióznejší má budúcnosť už načrtnutú vo fázovom grafe (dovolená v Jugoslávii, první dítě, automobil Škoda 120, zde se stávám zástupcem ředitele... ), kým ten druhý, básnik – rojko, sa len čuduje a ironicky chváli súpera: „Považuji Váš plán za velice progresivní, celá RVHP funguje na pětiletku a Vy rovnou na deset let.“ Film je z konca osemdesiatych rokov, ale odvaha plánovať je večná. Dnes máme ale ambicióznejších borcov v tejto disciplíne: tuná Marián tvorí koncepciu až na dvesto rokov!

Prednedávnom som sa náhodou preklikal k jednému, bohužiaľ zostrihanému (ale pevne verím, že to Marián odobril) rozhovoru s Mariánom. Len pre spresnenie, keďže je o ňom známe, že nedôveruje mainstreamovým médiám ovládaným nadnárodnými korporáciami a cudzokrajnými agentmi, vyrozprával sa na istom bližšie nešpecifikovanom vysielači.

Témou rozhovoru bolo referendum o vystúpení z NATO, ktoré Marián s partiou chystajú. K téme kolektívnej obrany a jej alternatív sa vyjadroval veľmi fundovane, nečudo, veď je aj v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť. Osobne síce s množstvom jeho názorov, prezentovaných v tomto rozhovore (a nielen tu) nesúhlasím, ale musím uznať, že náklady na obranu zvýšiť treba, v čom sa Mariánove plány vzácne zhodujú aj s koncepciou NATO.

Predmetom môjho údivu a impulzom k zosmoleniu tohto textu, bola Mariánova inšpirácia k vytvoreniu fungujúcej domobrany na príklade Švajčiarska. Tam tento systém vraj dobre funguje. Marián síce podotkol, že helvéti na tom pracujú minimálne dvesto rokov, ale netreba sa toho báť a treba začať hneď, kým nie je neskoro – hrozby číhajú a naša armáda je nefunkčná a v područí zločineckého paktu.

Nuž netreba sa brániť príkladom aj zo (neslovanského) zahraničia. Ale Švajčiarsko ako vzor pre Slovensko, to mi príde trochu zvláštne... V slovenskom politickom folklóre to však nie je žiadna novinka. Veď pospomínajme spoločne na otca – zakladateľa, ktorý od nás už odišiel a žiadnemu z nás neublížil, ten sa tiež niekedy v polovici deväťdesiatych rokov nezdržal podobných inšpirácií, tentoraz však o švajčiarskych dôchodkoch.

Považujem od Mariána za nezodpovedné používať Švajčiarsko za relevantný príklad pre Slovensko v čomkoľvek. Samozrejme, sú isté spoločné znaky medzi týmito dvoma krajinami. V oboch žijú ľudia, sú približne rovnako veľké, patria medzi európske vnútrozemské krajiny a v svojom štátnom znaku majú kríž. To sú ale styčné body na úrovni stredoškolskej geografie. V rámci politického systému, štátneho usporiadania, národnostného zloženia, historického vývoja, ekonomických ukazovateľov a mnohých iných oblastí  styčné body nachádzam iba minimálne. Tvrdiť, že keď niečo funguje v krajine A, tak to bude fungovať aj v krajine B je buď naivné, alebo manipulatívne. Vytrhávať informácie z kontextu a podávať ich ako fakt a vzor, to je metóda, ktorá Mariánovi neslúži ku cti. Dokazuje to však, že táto metóda nie je blízka len mainstreamovým politikom. Alebo, aj keď to Marián určite nebude počuť rád, že aj on sám sa stáva mainstreamovým politikom. Tým politikom, od ktorých sa tak vehementne chce dištancovať. Nuž vitaj v klube! Keď raz dostaneš takú dôveru od svojich voličov, už nemožno zostať v undergrounde. Nesie to aj riziká straty ideálov.

Komparácia ako argumentační metóda je zradná. Použijem tento príklad. Marián aj ja by sme mali mať veľa spoločného. Sme mužského pohlavia, slovenskej národnosti, máme slovenské občianstvo. Sme približne rovnako starí (Marián je o štyri roky starší), máme vysokoškolské vzdelanie a sme ženatí. Ale v ďalších x veciach sme úplne rozdielni. Možno aj preto nebudem s niektorými (mnohými) Mariánovými názormi súhlasiť ani za dvesto rokov.

 

P.S.  Spomínaný rozhovor s Mariánom obsahoval ešte mnoho iných svojráznych tvrdení, tým sa možno budem venovať nabudúce.

P.S.2  Mariánovi tykám, reku je to také ľudovejšie, hádam sa neurazí...

P.S.3  Samozrejme, trápia ma aj mnohé iné  Mariánove výroky a počiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?